Fiyonk

elişi günlüğüm...

Cuma, Nisan 08, 2005

elinizden gelenler 8

ben birşeyleri değerlendirmeyi çok severim. sanırım nagihan ile bu konuda da benziyoruz. dün ilkokuldaki hatıra defterim elime geçti. o zaman eski bir defteri alıp nerde bir resim bulduysam -bilhassa gelin ve barbie resimleri- yapıştırıp hatıra defteri yapmıştım. okuyunca eskilere gittim birden. birde o zamanlar çok severek, okul tatil demeden izlediğim bir mexico dizisi vardı. ismi "zenginler de ağlar". orada marianna vardı sanırım gerçek adı "veronica castro" idi. onun gazeteden kesilmiş resimlerini buldum defterimin arasında. insan bir tuhaf oluyor doğrusu. bunu da sizlerle paylaşmak istedim. belki o zamanlar benim gibi bu dizinin hayranları vardır aranızda.
gelelim nagihan'dan kapı boncuğuna:

"boş kaldıkça anneme yaptığımız bir kapı boncuğu. ismi deli kızın türküsü. içimden öyle geldi, öyle dedik. çünkü çok basit ama oyalayıcı. deli ediyor insanı.. maliyeti çok düşük ama uğraşı, emeği çok. kapıya bırakılan ya da gittiğimizde aldığımız market reklam kağıtlarını değerlendirmiş oluyoruz böylece..

malzemeler:
  • marketlerin aksiyon kağıtları (insert)
  • ince bir şiş
  • uhu
  • boncuk
  • naylon ip
  • makas
yapılışı:
  1. kağıtları istediğiniz boyutlarda üçgen şekilde kesin.
  2. kestiğiniz üçgenin tabanına şişi koyup onu sigara böreği misali orta sıkılıkta uca kadar yuvarlayın. ucunu uhulayın. kağıt boncuklar tamam. bunlardan yüzlerce yapın.
  3. daha sonra bir bu kağıt boncuktan, bir renkli boncuk alarak kapı büyüklüğünde dizin.
  4. kağıt boncukları açık renk vernikle bir kat boyayın. kuruyunca tahta boncuğa dönüşüyor. işlem tamam güle güle kullanın...
tahta boncuk yapıp başka süslemelerde de kullanabilirsiniz.

6 Comments:

4/08/2005 07:04:00 ÖS

saadetçğim,bir süredir internetle uğraşamamıştım.bu gün bir baktım benim ''deli kızın türküsü''.sitende yer verdiğin için teşekkür ederim.
bende web sitesinin hazırlıkları içinde boğulmuş durumdayım.umarım en yakın zamanda güzel örneklerle aranızda olurum.sevgilerle.. 

nsevil

 
4/09/2005 11:13:00 ÖÖ

işte bunu çok seviyorum. çok basit malzemelerle güzel bişeyler yapmak. ben çok beğendim. ellerinize sağlık nagihan hanım ( nsevil ), tabi annenizinde. aklıma o kağıtları başka şekilde kesip farklı boncuk şekilleride yapabiliriz diye bi fikir geldi ama denemedim. en kısa zamanda bende yazlığımıza böyle bi kapı boncuğu yapacağım.  

nazlı sarı

 
4/09/2005 11:37:00 ÖÖ

merhabalar

bizde ince karton kağıt ve ataçlarla yapmıştık kapı süsünü. 

yasemin

 
4/09/2005 12:38:00 ÖS

Çok etkileyici, Nagihan. O filmi ben de hatırlıyorum Saadet. Türkiye de gösterilen ilk sabun köpüğü filmi. Bayanlar televizyonun başına toplanırdı. anneannem tüm bölümlerini takip ederdi.Herhalde 13 yıl önceydi. Ne günlerdi...  

aslı altan altundal

 
4/11/2005 03:55:00 ÖS

merhaba saadet hanım ben hasibe sitenizi çok beğendim bende elişine çok meraklıyım.kızıma ördüğüm iki örnek te ben gönderdim dahada gönderebilirim.evhanımı olduğum için bolbol vaktim var canım sıkıldıkça siteyi geziyorum hergün bakmaya başladım yeni birşey varmı diye.anlıyacağınız tiryakisi oldum.tekrar teşekkür ediyorum böyle bir site kurduğunuz için başarılar. 

hasibe

 
4/17/2005 05:10:00 ÖS

Merhaba Saadet..
Siteni sürekli takip ediyorum ama ilk kez yazıyorum.. Çok güzel şeyler yapıyorsun ellerine sağlık. Ben oldum olası tembeldim bu işlerde. Ama etamin işini çok severim.. Buradaki etaminler oradakiler gibi değil. Bende bu yaz Türkiye'ye gelince bol bol almayı düşünüyorum. Bu kağıtdan boncuğu çocukken yapardık ve kolye yapardık kendimize.. tabi daha kücük tutardık boncukları..
Şu diziden bahsetmissiniz. Ben daha eskisini hatırlıyorum.. Köle İsaura diye bir dizi vardı ve anneannemim favorisiydi.. Hiç kaçırmazdık..
Sevgiler...
Hanife 

hanife

 

<< Home