Fiyonk

elişi günlüğüm...

Pazartesi, Şubat 28, 2005

delik işi fiskos ve şömentabl

gruba "fiyonk'ta en fazla hangisini görmek istersiniz?" sorulu bir anket açtım. gruptaki yahoo üyesi olan arkadaşlar buradan, yahoo üyesi olmayan arkadaşlar ise mail adreslerine gelen linke tıklayarak ankete katılabilirler. gruba üye olmayanlar da sağ taraftaki kutucuğa mail adreslerini yazıp üye olabilirler. siteyi sizin beklentilerinize göre şekillendirmek için böyle bir anket yapmayı uygun buldum. 20 gün kadar açık kalacak. sonucunu buradan açıklayacağım. çıkan sonuca göre siteyi şekillendirmeyi düşünüyorum. ankete ne kadar çok katılım gerçekleşirse o kadar çok gerçeklik payı olur.

delik işi fiskos
arkadaşım fatma'nın siteye ekleyeceğim son, sitenin ise ilk delik işi örnekleri. aslında bir mefruşat örneği daha var ama onu bir dahaki gidişimde çekeceğim. herhalde oda sitenin ilk mefruşat örneği olur.
delik işi de çok sade ve güzel nakışlardan. tabi birde ziyan olan kumaşlar olmasa:)

fiskosun yapılışı:

 1. çiçeklerin orta kısmını ajur tekniği,kenarlarını da petek yapın.
 2. yaprak içlerini beşe beş tekniği ile yapın.
 3. örtünün göbeği, çiçeklerin dış kenarı ve örtünün kenarını birit tekniği ile sarıp, bitirin.
not: eğer fiskosun açık şeklini görmek isteyen olursa fotoğrafını bir dahaki gidişimde çekip ekleyebilirim.

delik işi şömentabl
şömentablın yapılışı:
 1. motiflerin ortasını ve çiçeklerin taç yapraklarını ajur tekniğiyle yapın.
 2. yaprak kenarları ve örtünün etrafını yarım daire çizerek, birit tekniği ile sarıp, bitirin.

Cumartesi, Şubat 26, 2005

elinizden gelenler 4

bu aralar siteyi fazla ihmal ettiğimden, şikayet mailleri gelmeye başladı yavaş yavaş. bundan böyle daha fazla örnek eklemeye çalışacağım. sizlerin de yardımlarıyla tabi.
cuma akşamı annemden gelir gelmez maillerimi kontrol ettim. ve birbirinden güzel dantel örnekleriyle karşılaştım. serra hanım örnekleri anlatmayla kalmamış yanlarına anılarını da serpiştirmiş. umarım arkadaşınızın izini bulursunuz. belki de ikinizin de elişiye olan merakı sizi bu sitede buluşturur. ne dersiniz?
"evimde ne kadar dantel varsa fotoğrafını çekmeye başladım" diyor serra hanım. yalnız dantelleri çekmeyin, elişi olan herşey kabulümüzdür. kim bilir sizde daha ne cevherler vardır.
serra hanım epeyi örnek gönderdiğinden dantelleri iki kısım halinde yayımlamayı düşündüm. birinci kısım havlu kenarları. ikinci kısım da ise yastık ve yatak odası takımı örneği var. ikinci kısmı daha sonra yayımlamayı düşünüyorum. biraz merak edin bakalım:)
her örneğin yapılışını altına ekledim. söz serra hanımın:

yaprak havlu kenarı
yaprak: bu modeli bir arkadaşım bana yapıp getirmişti yıllar önce. kendisini hayır ile anıyorum. inşallah iyidir çünkü izini kaybettim. birgün tekrar görüşmek nasibolur inşallah.
 1. önce yaprakları (uçlar) tek tek yapın . ikinciyi yaparken birinci ile de birleştirin. sonunda elinizde sadece renkli ipten uç olacak.
 2. file kısmı yapın, arada renk değiştirerek sarı satır ile devam edin. filenin uç kısmına gelince sarı yapraklar ile birleştirerek tamamlayın.
kalp havlu kenarı
kalp: kısa kenardan başlayarak modeli takibedin.

kirpik havlu kenarı
kirpik:

 1. uzun file kenardan başlayın.
 2. uçları için önce istediğiniz uzunlukta zincir çekin, sonra bir kafes yapın, geri kalanını ise doldurarak zincir çekmeye başladığınız yere dönün.
piramit havlu kenarı
piramit:
 1. önce file kısmı yapın, sonra uçları.
 2. son olarak ise renkli iple kenarlara ve piramitlere şekil verin.
çok teşekkürler serra hanım..

Çarşamba, Şubat 23, 2005

pembe rüya

pembe rüya bileklik
kopmuş, dağılmış boncuklarınız varsa işte size değerlendirmek için güzel bir fırsat. elinizde kalan birbiriyle uyumlu boncukları çivilere geçirip kalın zincire tutturun. birde boncukların arasına minik boncuklar ve metal aksesuarlar da eklerseniz, oldukça hareketli bir bileklik sahibi olabilirsiniz.ille de aynı tonlarda boncuk kullanmanız şart değil, zıt renklerle de çok şık bir uyum sağlayabilirsiniz.
not: bugün siteye "ellerinize sağlık" adında yeni bir bölüm ekledim. siteden örneğini alıpta yaptığınız elişlerinizi bu bölümde sergileyebilirsiniz. şimdilik sadece betül'ün örümcekli şalı var. umarım sizden gelecek fotoğraflarla zengin bir bölüm olur. elişlerinizin fotoğraflarını saadetkasapoglu@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.
aslı'da blogunda bana link vermiş. teşekkür ederek ben de ona bir link veriyorum. gelen maillerde hep türkçe elişi siteleri soruluyor. bu blogta linklerime eklediğim ilk türkçe elişi blogu. türkçe elişi sitesi arıyorsanız hele de kırkyama seviyorsanız bence gezmeye değer bir blog.

Perşembe, Şubat 17, 2005

teşekkür ve açılımlar

bugün site istatistiklerine baktığımda çok sevindim. sayfamın dün 409 ziyaret aldığını öğrendim. site açılalı beri ilk defa bu kadar çok ziyarete ev sahipliği yaptı. bugüne kadarki ziyaret sayısı ise 12937 oldu. bundan dolayı siteme link vererek destekleyen portakal ağacı, tarçının mutfağı, son, betül'ün seyir defteri, artisokka, bildirgeç, sunipeyk, sugibi, limk, çekirge (çekirgedeki linkimi her nekadar göremesem de) ve adını unutupta söylemediğim tüm sitelere, google'a, yahoo'ya, kadınlar kulübü, gelincik gibi forumlara sitenin linkini ekleyen arkadaşlara ve yorum yazarak bana siteyi devam ettirme gücü veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
site açılalı çok uzun bir zaman olmamasına rağmen (yaklaşık 2 ay) kendi adıma çok farklı açılımlarım oldu. birincisi artık blogger'ın kodlarıyla uğraşmaktan html kodlarını öğrenmeye başladım. ikincisi elişleri konulu ingilizce siteler dolaşmaktan ingilizcemi geliştirmeye başladım. üçüncüsü çok güzel tasarım siteleriyle karşılaştım ve bunlardan en beğendiklerim manhem va altı üstü tasarım linklerime ekledim. dördüncüsü web tasarımını öğrenmeye karar verdim. beşincisi illüstrasyonları çok beğendiğimi farkettim. illustration friday'i ve yaptığı illüstrasyonları çok beğendiğim bir türk blogu olan tulipland'i keşfettim. ve bu blogu linklerime ekledim.
konu açılmışken site hakkında düşündüğüm yeniliklerden de bahsetmek istiyorum. kısa bir zaman sonra yeni bir alan adı ve kendi tasarladığım bir siteyle karşınızda olmak istiyorum. bu yüzden siteyi tasarlamak için macromedia dreamveawer ve güzel grafikler oluşturabilmek içinde jasc paint shop pro çalışmaya başladım.
umarım bu site hem kendi açımdan hemde sizlerin açısından güzel açılımlara vesile olur...

hoşgeldin bebek!!

(bütün güzel haberleri bugün vereceğim galiba:))
amcamın kızı fatma'nın geçtiğimiz pazar günü bir oğlu dünyaya geldi. ben haberi bugün aldım.
fatma bebeğini güle güle büyüt. aramıza hoşgeldin mehmet...
(bebek karşılama örneği buradan alındı)

emzik

elinizden gelenler 3

file havlu kenarı
ilk havlu kenarı örneğini site okuyucularından hava gönderdi. ben de bu aralar eklemeyi düşünüyordum. fakat kısmet hava'nınmış.
hava'da hem bebeği olup, hem çalışan hem de artan zamanlarında elişi yapan maharetli hanımlardan. örnek o kadar sade ve güzel ki, sitedeki en güzel örneklerden biri olacağına eminim.
file havlu kenarı:
yapılışı:

 1. önce en alt sıradan başlayarak file kısmını yapın.
 2. file kısmı bitirdikten sonra kenardaki ibikleri bir sıradan başlayarak hiç koparmadan yapın.
 3. papatyaları örün ve üstüne yaprakları yapın.
 4. ördüğünüz yapraklı papatyaları dantele dikin.
 5. son olarak biritlerle ördüğünüz şeridi dantele geçirin. aslında fazla anlatmaya gerek yok çünkü resmi büyüttüğünüzde tüm detaylar çıkıyor ortaya...
örnek ve detaylar için teşekürler hava...

havlu kenarı detay

Pazartesi, Şubat 14, 2005

elinizden gelenler 2

çanta
site okuyucularından mailime çok güzel örnekler geliyor. yalnız gelen maillerde örneklerin yapılışlarını da anlatırsanız sitede yayımlamam daha kolay olur.
yardımsever site okuyucusu nagihan'ın maili bugün geldi ve hemen yayımlayayım dedim. sözü nagihan'a bırakıyorum:
"yaptığım ürünleri sizlerle paylaşmaktan çok mutlu olurum. şu an edirne'de yaşıyorum. huzurevinin kermesi için evde birşeyler örüyorum. kermesin tarihi hakkında görüşmedim ama en kısa zamanda görüşüp size bildiririm. kim bilir belki katkıda bulunmak isteyen site ziyaretçileri olabilir. herkese kolay gelsin.

çanta: çantayı yuvarlakta yapabilirsiniz. ayrıca evdeki eski kullanılmayan yumuşak kumaşları -özellikle viskonu- tülü kestiğimiz gibi yarım santim kadar incelikte kesip sade veya sakallı iple karıştırarak örebilirsiniz. çok güzel oluyor.

malzemeler:
 • 100 gr. kırçıllı sakallı ip
 • 100 gr. düz sakallı ip
 • 5 numara kalın şiş tığ
 • koyu mor kalın kurdele
 • eflatun ve beyaz kalın kurdele (10'ar metre)
 • tül (özellikle eski kullanılmayan düz tül)
yapılışı:
 1. tülü boyuna olarak hiç koparmadan, yarım cm kalınlıkta kesip yumak haline getirin. kırçıllı iple karıştırın.
 2. istenilen büyüklüğe göre zincir çekin ve üzerine biritler yapın. (benimki 20 biritle başlıyor) 2 kere dolayıp 4'te çekin. döne döne tüm kırçıllı ip bitene kadar örün.
 3. daha sonra beyaz ve eflatun kurdele ile birlikte aynı şekilde örün.
 4. bir sıra araya kurdele ördükten sonra düz sakallı ipi, tülle yumak haline getirip, örmeye devam edin.
 5. istediğiniz büyüklüğe geldiğinde bitirip, saplarını ayarlayın. kurdeleyi geçirip fiyonk yapın.
şal
şal:

malzemeler:
 • 6 no şiş
 • feza 100 gr ip
yapılışı:
 1. 35 ilmek ile şalı örmeye başlayın. püskülü için ip ayırıp hepsini haroşa örün.
 2. şalın son sırasına geldiğinizde önce 2 ilmeği şişe alıp kesin. şişte kalan ilmeği örün. sonraki ilmeği şişten çıkarıp bırakın. sonra tekrar iki ilmek alıp kesin. bu şekilde son sırayı bitirin.
 3. şalı örmeyi bitirdikten sonra zarar vermeden, yavaş yavaş çekerek bıraktığınız ilmekleri sökün. sonuç olarak bu model ortaya çıkıyor*.
 4. son olarak püskülleri ekleyin.
eğer fular örmek isterseniz 6-7 no'lu şişle 26 ilmek ve 70 gr ip yeterli geliyor. sakallı ipten de çok güzel oluyor.

*bu arada söktüğünüz için ördüğünüzün iki katı uzunluk ortaya çıkacaktır. şalın uzunluğunu ayarlarken göz önünüde bulundurun lütfen."

detaylı güzel anlatımın ve örnekler için teşekkürler nagihan...

kedigözü kolye ve küpe

bugünlerde bir örgü furyasıdır aldı başını gidiyor buralarda. annem, kayınvalidem, yengemler, kardeşim... şallar, yelekler, hırkalar... bulaşıcı bir hastalık gibi örgü sevdası beni de buldu ve ben de kendime hırka örmeye koyuldum.
örgü işini de pek bildiğim söylenemez. geçmişi sadece küçüklüğümde ördüğüm 1-2 bulaşık bezi, lif ve 1-2 patiğe dayanır. ilk defa hırka gibi büyük bir örgüye başladım. şimdilik sadece bitirdiğim sırt kısmının resmini çekebildim. hırkayı bitirirsem siteye eklerim.
fotoğrafta bir kolye resmi varken neden örgüden bahsettiğimi merak ediyorsanız şunu söyleyeyim ki; kolyede kullandığımız fon benim hırkamın bitirdiğim kısmı:)
hacer'in yeni tasarladığı bir kolye ve küpeler. sıcak sıcak resmini çektik:) muhtelif boylardaki kedigözü boncuklardan yapılmış çift katlı kolye ve takımı olan küpeler. hacer, boncuklar yeterince gösterişli olduğundan kolye ve küpeleri sade tutmayı tercih etmiş.

kedi gözü kolye ve küpe

Perşembe, Şubat 10, 2005

pembe üzümlü örtü

pembe üzümlü örtü
annemin çeyizinden 25 senelik bir parça. antika olma yolunda. bu yüzden örneğin kopuk yerleride var. artık beni mazur görürsünüz.
eski şeyleri çok severim. eski örtüler, kitaplar, mobilyalar.. sanki büyük bir olgunluk vardır eskilerin üstünde. hepsinin farklı birer hatırası, hikayesi vardır, insanlar gibi. mesela ben bu örtüyü görünce salonumuzda yapılan hoş sohbet aile toplantıları geliyor aklıma. babamın o hoş sesiyle okuduğu yasinler. sonra bizim onun ruhuna okuduğumuz yasinler. işte eski şeyler alır götürür insanı çok başka alemlere. eski deyip geçmeyin. eskilerinde size anlatacağı çok hikayeleri olabilir. eğer sizlerinde eski örnekleri ve de hikayeleri varsa, onları günümüze kazandırmak çok güzel olabilir. ki hikayeleri ve güzellikleri geleceğe ışık tutsun. yepyeni hatıralara bizlerle birlikte tanık olsunlar.

örneğin yapımı:
 1. ortadaki dörtgen dantel için 2'şer zincirli 50 kafes eninde 64 kafes boyunda kafesler yapın.
 2. etrafına kenarlardaki kafesleri yapmak için 20'şer adet 5'er zincirli sık iğne yapın. ve içlerini 10'ar sık iğne ile doldurun. en son kafesin yarısını sık iğne doldurun.
 3. üçgen kısmı yapabilmek için kafesleri her sırada 1 azaltın. en son boş bıraktığınız sık iğneleri yapın.
 4. üzümleri pembe ebruli iplikle, 4 sıra halinde sık iğne yaparak birbirine ekleyin.yapraklarıda yeşil ebruli iplikle, fotoğraftaki gibi sık iğneyle örün.
 5. ördüğünüz üzümleri yapraklara, yapraklarıda dantele dikerek monte edin.
örtü detay

Salı, Şubat 08, 2005

zincir işi kadife şömentabl

şömentabl
kadifenin modası hiç geçmiyor. bende kadife örtüleri çok beğenirim. fakat temizliği oldukça zahmetli. hele de yanlışlıkla çamaşır makinesine atarsanız sonucu düşünmek bile istemiyorum:) en iyisi kadife örtüleri özel günler dışında çok fazla kullanmamak. örtünün yapılışı:

 1. kadife kumaşın etrafına üstten 10 cm gözükecek şekilde, alt-üst ve dikiş paylarıyla birlikte toplam 25 cm lik gümüş tafta kumaş geçirin.
 2. lacivert kadife kumaşın her iki kenarına çizdiğiniz desenleri zincir işi tekniği kullanarak gümüş floş iple işleyin.
 3. desendeki çiçeğin ortasını dolduracak şekilde ve çiçeğin damarlarına uzunlamasına beşer tane, bir de yaprağın damarlarına yaprak boyunca gümüş rengi minik inciler işleyin.
 4. kadife kumaşla gümüş tafta kumaşı birleştirdiğiniz dikişe bir tekli-bir üçlü lacivert oya boncuğu işleyerek örtüyü tamamlayın.

not: kumaştan yapılan her çeşit örtü için önce kenarları hazırlamak deseni daha muntazam yerleştirebilmek için kolaylık sağlar.


şömentabl detay

Pazar, Şubat 06, 2005

minik kardan adam ve kartanem

annem biz küçükken her kar yağdığında bir tasın içinde kardan adam yapıp pencerenin önüne koyardı. biz de kardan adamı eriyinceye kadar zevkle seyrederdik. ben de bu zevki ömer'e yaşatmak için ona minik bir kardan adam yaptım. yapmaya başlarken kırmızılı bir kardanadam ömer'in çok hoşuna gider diye düşündüm. vişne çekirdeklerinden gözlerini, zeytin çekirdeğinden burnunu ve kırmızı biberden de ağzını yaptım. burnu havuçtan yapamadım çünkü; çok minik bir kardanadamdı. şapka olarak ömer'in kırmızı bir oyuncağını taktım kafasına, eline de bir dal parçası sıkıştırdım. atkı olarakta fiyonk yapılmış bir kırmızı kurdele bağladım boynuna. işte ömer'in minik kardan adamı hazır.

minik kardan adam
sevgili kardan adam
soğukta donmaz mısın?
sıcacık benim odam
sende buyurmaz mısın?

havuçtan bir burnun var
kömürdendir gözlerin
yağarken üstüne kar
camdan seni izlerim

evde kardan hanımın
yolunu gözlemez mi?
zavallı yavruların
seni hiç özlemez mi?

güneş çıktı işte bak
gidiyorsun evine
atkını şapkanı tak
kar yağınca gel yine

m.topçu


kartanem
önceden okuduğum bir kitapta her kartanesinin aynı parmak izleri gibi farklı ve muntazam altıgen şekillerde olduğu anlatılıyordu. bu da benim kartanem. siz de kendi kartanenizi yapmak isterseniz tıklayın. bakın bakalım bir yaptığınız diğerine benziyor mu?

Cumartesi, Şubat 05, 2005

sevimli hayvancıklar 2

sevimli hayvancıklar 2
ömer'e "en sevdiğin hayvan hangisi?" diye sorarsanız alacağınız ilk ve tek cevap "kırmızı su aygırı" olacaktır. ömer devamlı "anne bana kırmızı su aygırı çiz" diye tutturur ve bende her seferinde resim cahili olduğum için uyduruk birşeylerle geçiştirirdim. neyseki geçen gün illüstrasyon sitelerini gezerken ömer'e kolaylıkla çizebileceğim bir su aygırı ve birsürü sevimli hayvancık buldum. ve artık su aygırı istediğinde rahatlıkla çizebiliyorum.
bu hayvancık çizimlerini çocuklarınıza öğreterek; hem onlarla kaliteli bir zaman geçirmiş, hem onlara hayvan sevgisini aşılamış, hem de güzel resimler ortaya çıkarmalarına vesile olmuş olursunuz.
peki siz hiç bu kadar sevimli timsah, yengeç ve akrep gördünüz mü?

Perşembe, Şubat 03, 2005

haroşa güzelleri

lif
fiyonk'un en kolay örneklerinden biride bu olsa gerek.televizyonun başında zaman harcarken, birisiyle konuşurken rahatlıkla yapıp ortaya çıkarabileceğiniz bir elişi. hem örerken dinlenirsiniz, hem de hediye olarak örüp verirseniz çok makbule geçer.
bu liflerin yapımı çok az zaman alıyor. geçen sene yeğenlerime karne hediyesi olarak bu liflerden örüp vermiştim. ve artan ipleride rafa kaldırmıştım. şimdi de ipleri görünce birisine hediye veririm diye örmeye başladım. hacer'in de yardımıyla 3 günde bu 5 lifi ortaya çıkardık.
lifler bildiğimiz haroşa ile örülüyor. tek özellikleri kırçıllı ipleri. iplerin isimlerini bende bilmiyorum. biz 42 ilmek üzerine kare olarak ördük.

Salı, Şubat 01, 2005

yavruağzı yelek

yelek
fotoğraf çekmek için mevhibe yengemin el emeği olan yeleği mankenimiz şeyma'ya giydirdik. fakat şeyma'yı, kulağından rahatsız olduğu için ne kadar şaklabanlıklar yaptıysakta güldüremedik. biraz gülümsediği fotoğraflar oldu ama onda da ben flaş patlatmadığım için çok karanlık çıktılar.
bu yeleğin motiflerini başka şekillerde de değerlendirebilirsiniz. isterseniz kendinize isterseniz çocuğunuza örebilirsiniz. isterseniz kol takarak hırkaya da dönüştürebilirsiniz. seçim size kalmış.
Yelek makine yünü 3 kat yapılarak 9 no tığ kullanılarak örüldü. bu yeleğe toplam 200g yün harcandı.
 1. gövde için resimde görülen motiften 24 tane örüp yanlardan birleştirin ve bunu 8 sıra yapın.
 2. resimde görüldüğü gibi kol oyuğu için 3 motifi birleştirerek 4 sıra yapın.
 3. arka tarafın kol oyuğunda da 9 motifi birleştirin ve 4 sıra yaparak ön kısımdaki motiflerle birleştirin.
 4. son olarak kenar kısmında görülen oyayı yapın. ve yeleğin önünü bağlayabilmek için üst kısma zincirden bağcık yapıp üzerine çiçek motifi örün.

yelek detay